Urząd Gminy Koszęcin

A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2013-06-21 15:34:19

Wyjątkowy Piknik Sportowy dla Seniora i Juniora

15 czerwca Koszęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował piknik, którego mottem stały się słowa lekarza królów polskich z XVIw. Wojciecha Oczko: „Ruch może zastąpić prawie każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu”. Zgodnie z tą zasadą zaplanowano wiele różnorodnych gier, zabaw i zajęć sportowych dla dziadków i wnuków, a także „roczników pośrednich”, aby zachęcić wszystkich do aktywnego uprawiania sportu i utrzymania dobrej kondycji, niezależnie od wieku. W ramach profilaktyki zdrowotnej dorośli uczestnicy mieli możliwość bezpłatnego zbadania ciśnienia krwi i poziomu cukru fundowane przez działające w Koszęcinie Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej Adama Koniny i Stanisława Izdebskiego. Badania i opiekę medyczną sprawowały pielęgniarki z tych ośrodków – pp. Małgorzata Brol i Katarzyna Cholewa. Gimnastykę rekreacyjną z różnymi przyrządami poprowadziła rehabilitantka – p. Bernadeta Skop, a z tajnikami zumby i aerobiku zapoznała uczestników p. Anna Golaś. Wesołe zabawy i gry dla starszych i młodszych uczestników zorganizowali studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także zaprzyjaźnieni z nimi przedstawiciele dużo młodszych roczników. Całość prowadziła z młodzieńczą werwą i wdziękiem p. Maria Ledwig – pracownica Domu Kultury. Był to przykład prawdziwej łączności międzypokoleniowej, współdziałania i wesołego współzawodnictwa, a także rodzinnej zabawy i zdrowego spędzania wolnego czasu. Szczególnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników cieszył się, przygotowany przez Piotra Drucha, pokaz baniek mydlanych, który ubarwił i urozmaicił imprezę. A że „nie samym sportem się żyje” impreza zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami i wspólnym śpiewem znanych i popularnych piosenek. Patronat Honorowy nad imprezą sprawował Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja, który ze swoją rodziną także wziął w niej udział, a dyrektor GOSiR-u p. Kazimierz Wierzbicki jako gościnny gospodarz włączył się aktywnie do organizacji tego sportowego wydarzenia. Finansowe wsparcie umożliwiające przeprowadzenie tego wyjątkowego pikniku zapewniła Komisja RPA działająca przy Gminie Koszęcin. Rada Słuchaczy UTW składa serdeczne podziękowania wszystkim Osobom, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia imprezy. (Teresa Kołodziej)
2013-06-20 17:14:45

Siłownia i Klub pod Sceną oficjalnie otwarte

W miniony czwartek, 13 czerwca o godz. 16:00 odbyło się oficjalne otwarcie siłowni na wolnym powietrzu oraz nowo wyremontowanego Klubu pod Sceną przy DK w Koszęcinie. Siłowania powstała dzięki staraniom Stowarzyszenia Odnowy Wsi \"Nasz Koszęcin\", które funkcjonuje od 2008 roku. Koszt inwestycji wyniósł ok. 30 tys. zł. „Aby zdobyć pieniądze na ten cel, wystartowaliśmy w dwóch konkursach. Pierwszym z nich był unijny program Leader, który jest koordynowany przez Spichlerz Górnego Śląska. Z tego konkursu otrzymaliśmy 70% dofinansowanie. Pozostałe 30% to tzw. „wkład własny”. Nawet ta suma była jednak zbyt duża jak na kieszeń stowarzyszenia” - mówi Michał Kryś, prezes „Naszego Koszęcina”- „Przystąpiliśmy więc do kolejnego konkursu dla organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych. W ten sposób udało się nam pozyskać ok. 9 tys. Pozostała kwota, czyli ok. 1 tys. zł została sfinansowana z bieżących inicjatyw podejmowanych przez „Nasz Koszęcin”. Wstęgę na siłowni przeciął wójt Grzegorz Ziaja i Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi \"Nasz Koszęcin\" Michał Kryś. Kolejny etap uroczystości odbył się już w Domu Kultury, w nowo wyremontowanym Klubie pod Sceną. Wójt i Dyrektor DK Renata Pyrek przecięli wstęgę i zaprosili do wnętrza na poczęstunek. Podczas spotkania głos zabrał także Jan Myrcik, który opowiedział o historii powstania Klubu, który pierwotnie miał w ogóle nie istnieć. Remont „Klubu” zakończył się pod koniec kwietnia 2013 r., a przeprowadziła go Spółdzielnia Rzemieślnicza \"Wielobranżowa\" z Tarnowskich Gór. W Klubie wymieniono podłogę, która była zupełnie zniszczona, odnowiono łazienki i kuchnię oraz wyrównano i odmalowano ściany. W uroczystości otwarcia wzięli udział koszęcińscy radni, przedstawiciele Stowarzyszenia \"Nasz Koszęcin\" i \"Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych\" z Koszęcina. Przybyli także działacze i przedstawiciele tych wszystkich organizacji, które w Klubie mają swoją siedzibę - czyli m.in. Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koszęcinie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz sekcja skata sportowego i szachów. (MTL)
2013-06-14 10:12:47

Niepełnosprawni, ale w znakomitej sportowej kondycji

„Ducha mamy sportowego…” po raz 13 wyśpiewało prawie 300 Niepełnosprawnych, którzy w sobotę, 8 czerwca przybyli do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjengo w Rusinowicach, aby wystartować w XIII Powiatowej Spartakiadzie Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu. Do pięknej, sportowej rywalizacji zachęcała słoneczna pogoda i pokazy walk w wykonaniu paraolimpijczyków szpadzistów z Warszawy oraz Uczniowskiego Klubu z Gimnazjum w Koszęcinie. Ci ostatni zaprezentowali pokaz karate tradycyjnego. Wszyscy Olimpijczycy spisali się na medal, ale jedna osoba została w tym dniu uhonorowana w niecodzienny sposób. Ks. Franciszek Balion – Dyrektor Ośrodka w Rusinowicach, otrzymał z rąk wicestarosty Tadeusza Koniny tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lublinieckiego” - za serce i miłość, która realizuje się codziennie w służbie Bogu i chorym, niepełnosprawnym dzieciom… Przekazaniu nagrody towarzyszyła ogromna radość, wzruszenie i wielki aplauz prawie 600 osobowej publiczności oraz fanfary Orkiestry Dętej KWK „ Murcki-Staszic” Ruch Boże Dary. Olimpijczycy mieli okazję wyćwiczyć aż 12 konkurencji o charakterze sportowo-zabawowym np. mistrzowskie trafienie, gdzie wymachując floretem, niczym Pan Wołodyjowski, trzeba było trafić do celu. Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody ufundowali paraolimpijczycy z Warszawy, reprezentowani przez Arkadiusza Jabłońskiego, Stefana Makowskiego - aktualnego mistrza Polski w szabli oraz Martę Makowską - brązową medalistkę z Olimpiady w Londynie w 2012r. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także konkurencja prowadzona przez leśników Nadleśnictwa Koszęcin, do której wykorzystano motocyklistów i ich wspaniałe pojazdy. Po zakończeniu rywalizacji sportowej, już całkiem rekreacyjnie, można było skorzystać z przejażdżki do której leśnicy zapraszali wszystkich odważnych i chętnych olimpijczyków. Piękny olimpijski dzień zakończył barwny i kolorowy program artystyczny formacji tanecznej Princeski z Koszęcina, występ solistki Magdaleny Bryła oraz Polonez w wykonaniu podopiecznych Świetlicy Integracyjnej „Pszczółki” z Częstochowy, po którym wszyscy olimpijczycy otrzymali wywalczone trofea sportowe w postaci pucharów dla poszczególnych Stowarzyszeń i Ośrodków oraz medali, dyplomów i piłek; Dobroć tylu serc zaangażowanych w organizację tej pięknej, sportowej imprezy wyzwoliła w tym dniu fontannę radości, która wszystko dokoła ożywiała uśmiechem, dając nadzieję na kolejne XIV spotkanie w Rusinowicach w 2014 roku. (s. Olga)
2013-06-12 12:04:24

Drewnotwory Pawła Muchy

W minioną sobotę, 8 czerwca, w budynku spichlerza w Cieszowej, uroczyście otwarta została wystawa rzeźbiarstwa Pawła Muchy. „Moje rzeźby – podobnie jak i ja sam - to dziwne twory. Dlatego lubię je nazywać drewnotworami” - przyznał autor tuż przed rozpoczęciem spotkania. Swoje zainteresowanie w obecnej formie rozwija już od ok. 10 lat. To, co jest najbardziej charakterystyczne w jego twórczości, to wiele odwołań do tematyki myśliwskiej oraz duże rozmiary figur. Wiele także sztuki użytkowej - rozmaitych krzeseł, foteli i stolików. Każdy zainteresowany obejrzeniem wystawy proszony jest o umówienie dogodnego terminu zwiedzania - bezpośrednio z jej autorem - Pawłem Muchą (tel. 343 576 403) bądź w Urzędzie Gminy – z sekretarz Pelagią Matuszek (tel. 343 576 100). Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!
2013-06-05 09:50:18

A dla dzieci w Łazach....

Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koszęcinie, ale przede wszystkim - ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Łaz i Kurzychowego, w ich miejscowości powstała znakomita inicjatywa dla najmłodszych - plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Już od początku maja dzieci mają do dyspozycji huśtawki z dwiema ławeczkami, kiwak i piaskownicę. Oczywiście pomyślano również o opiekunach, którzy w tym czasie mogą usiąść i poczekać na ustawionej ławce. Na terenie placu zabaw stanęła również tablica z regulaminem. Cała inicjatywa, poza dotacją z GKRPA jest przedsięwzięciem lokalnej społeczności. Wiele pracy włożyli m.in. pomysłodawca - Krystian Cuber oraz Jan Brodowy i Grzegorz Myrcik. Ks. proboszcz Klaudiusz Kłaczka ofiarował teren na chodnik, który także został zbudowany przez mieszkańców. Dzięki temu każda mama z wózkiem może zawieźć swoją pociechę wprost na plac zabaw. Ponadto Joanna i Daniel Kobielscy ze Strzebinia przekazali nieodpłatnie 9 ozdobnych drzewek, dzięki którym plac zabaw przemienił się w zielone i przyjazne miejsce. Podczas ubiegłorocznego festynu z okazji wspomnienia patrona - św. Jana Chrzciciela, mieszkańcy Łaz i Kurzychowego zaoszczędzili nieco pieniędzy i właśnie z tych środków pozyskali również piasek oraz ogrodzili cały teren. Dzięki tym wysiłkom i wspólnej pracy dzieci mają teraz bezpieczne i zielone miejsce na zabawę. Jest to o tyle ważne i cenne, że wcześniej najmłodsi nie mieli swojego własnego miejsca, a same Łazy i Kurzychowe są relatywnie na tyle daleko od Strzebinia czy Koszęcina, że dojeżdżanie na samą tylko zabawę było by dość uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Taka inicjatywa i postawa mieszkańców zasługuje na oklaski. Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób się do tej inicjatywy przyłączyli, serdecznie dziękuję i gratuluję. A dzieciom życzę jak najwięcej słonecznej pogody, żeby mogły się nacieszyć wspólna zabawą na nowym obiekcie. (MTL)
2013-06-04 13:39:48

Dzień Dziecka

Dzieci są największą radością życia - naszym skarbem i naszą przyszłością. Festiwalowi tańca pod hasłem „Dzieci dzieciom na Dzień Dziecka”, który 2 maja zorganizował Dom Kultury w Koszęcinie, towarzyszyła właśnie ta niezwykła atmosfera – szczerej dziecięcej radości i wzruszeń rodziców. W ramach spotkania zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne działające przy koszęcińskim DK. Od najmniejszych przedszkolaków tańczących w Tuptusiach prowadzonych przez Katarzynę Lipińską, poprzez starsze „Chochliki” tańczące w rytmie zumby, aż po gimnazjalistki tańczące w „Mirażu”. Starsze dziewczęta prowadzi Aneta Wojtyra. Bardzo ciepło przyjęci zostali także gościnnie występujące dziewczęta z DK w Strzebiniu. Efektowny „Street dance” i szalony Rock\' n roll przygotowały pod okiem Sabiny Szybki. Wszystkie instruktorki są tancerkami w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dodatkowo przed koszęcińską publicznością wystąpiły także przedszkolacy z Przedszkola u cioci Mariolki w Koszęcinie. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki. Na koniec miał miejsce wzruszający moment – „Tuptusie” pożegnały się ze swoją nauczycielką - Katarzyną Lipińską. W związku ze swoimi nowymi planami, pani Kasia kończy współpracę z DK w Koszęcinie. Uściskom i pamiątkowym zdjęciom nie było końca. Pełna widownia i gorąca atmosfera przegoniła nawet deszcz za oknami. W poniedziałek natomiast wiele dzieci przyszło do domu kultury na przedstawieni pt.: \"Bocian i żaba\" w wykonaniu artystów z Krakowa. (MTL)
2013-05-29 14:37:29

Zaproszenie na Dzień Dziecka

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w atrakcjach zorganizowanych z okazji ich święta 1 czerwca o godz. 13:00 na terenie GOSiR-u w Koszęcinie odbędą się zawody wędkarskie zorganizowane dla wszystkich chętnych dzieci przez koszęciński oddział Polskiego Związku Wędkarstwa 2 czerwca o godz. 15:00 Dom Kultury w Koszęcinie FESTIWAL TAŃCAW PROGRAMIE ZAPREZENTUJĄ SIĘ:1. ZESPOŁY TANECZNE:- „TUPTUSIE I”, TUPTUSIE II - „CHOCHLIKI - „MIRAŻ” GOŚCINIE Z DK STRZEBIŃ WYSTĄPIĄ:- „AHA” - „SIOSTRY I SPÓŁKA” 2. DZIECI Z PRZEDSZKOLA „U CIOCI MARIOLKI” 3. LAUREACI GMINNEGO MINIFESTIWALU PIOSENKI DZIECIĘCEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW 3 czerwca godz. 16:15 Dom Kultury w Koszęcinie PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE DLA DZIECI W WYKONANIU ARTYSTÓW Z KRAKOWA pt: ” BOCIAN I ŻABKA” Dla dzieci przewidziane słodkie niespodzianki. Wstęp wolny SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
2013-05-29 12:55:01

Pobiegli i pomaszerowali ze św. Urbanem

Ostatni weekend maja także w Strzebiniu upłynął w sportowej atmosferze. Już po raz 7 odbył się Parafialny Bieg Uliczny św. Urbana. Nowością był natomiast I Marsz Nordic Walking. Łącznie ponad 100 osób przyjechało do Strzebinia, żeby spróbować swoich sił na 10-cio kilometrowej trasie. Równolegle z Biegiem św. Urbana, także strzebińskie Gimnazjum miało swoje zawody w biegach na 5km. Najszybszymi dziewczętami zostały: 1. Weinhenig Magdalena, 2. Plaza Agnieszka oraz 3. Pyrek Katarzyna. 3 najszybszych chłopców - Masłoń Bartosz, Galios Sebastian i Musik Artur wbiegło na linię mety równocześnie, dlatego przyznano im 3 pierwsze miejsca ex aequo. Nagrody zostały przyznane w kategorii OPEN oraz mieszkańców Strzebinia. Szczegółowe wyniki znajdują się poniżej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz nagrody pieniężne. Dekoracji dokonali organizatorzy, sponsorzy oraz wójt Grzegorz Ziaja. Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostały dwie nagrody dodatkowe – rowery. Pierwszy z nich zdobył Benedykt Kucharczyk z Boronowa, a drugi Patryk Kostrzewa z Częstochowy. Pogoda i publiczność dopisała, a także pod względem organizacyjnym wszystko było zapięte na ostatni guzik. Obyło się również bez kontuzji. Wielu uczestników od razu zapowiedziało, że na pewno przyjadą w przyszłym roku. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, a byli nimi Gminna Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Bank Spółdzielczy w Koszęcinie, Firma Janina Catering, Firma WOBET państwa Lenart, Firma MIRKO – wylewki maszynowe, Studio Reklamy Piotra Molendy, Duofest-Catering Sławomira Greupnera, Firma Remontowo-budowlana BOB-KAM Bogdana Cyrusa, Zakład Mięsny Janusza Maruszczyka, Sołtys i Rada Sołecka ze Strzebinia, ks. proboszcz K. Kłaczka i Cukiernia „Miś” Adama Plazy. Wielkie słowa wdzięczności składamy na ręce OSP w Strzebiniu, bez ich pomocy zabezpieczenie biegu nie byłoby wprost możliwe. Pierwszy dzień zakończyła wspólna zabawa taneczna. Kolejnego dnia, w niedzielę, odbył się natomiast festyn ku czci św. Urbana. Strzebińskie dzieci i młodzież przygotowały dla swoich mam - z okazji przypadającego w tym dniu ich święta, przepiękny program artystyczny, który śpiewem i tańcem rozpoczęły maluchy z Przedszkola w Strzebiniu. Następnie zobaczyć można było przedstawienie „W Tuwimowie”, przygotowane przez kółko teatralne SP w Strzebiniu. Opiekuje się nim Mieczysława Cuber. Także gimnazjum wystąpiło z programem artystycznym. Oliwia Tomys, Natalia Kluge, Natalia i Karolina Klyta – czyli Zespół wokalny „Marry Band” działający przy DK, zebrały gorące owacje za wzruszający i porywający śpiew. Wielką niespodzianką był krótki występ Marcina Prysoka, który uczy się gry na perkusji. Choć ma zaledwie 10 lat i ledwo go widać zza zestawu, już teraz zapowiada się znakomicie. Po show z perkusją w roli głównej wystąpił Strzebiń Bras, czyli sekstet dęty z największymi przebojami m.in. Michaela Jacksona i Abby. Koncert zakończył kwartet puzonowy w składzie Jarosław Meisner, Kamil Kuczkowski, Piotr Sotniczuk, Daniel Łukawski, który również otrzymał gorące brawa. Po koncercie do wspólnych pląsów zaprosił zespół „Medley” ze Strzebinia. I tak zakończyła się znakomity weekend, któremu patronował św. Urban. (MTL) OSTATECZNA KLASYFIKACJA I MARSZ NORDIC WALKING Kategoria OPEN kobiety1.Ptaś Jolanta – Czeladź2.Wierzbowska-Pluta Ilona – Knurów3.Grochowska Iwona – KLUB AKTYWNYCH PIEKARY ŚLĄSKIE Kategoria STRZEBIŃ kobiety1.Mączka Aleksandra – Strzebiń2.König Katarzyna – Strzebiń3.Klabis Brygida - Strzebiń Kategoria OPEN mężczyźni1.Cyrus Bogdan – LKS VICTORIA STRZEBIŃ 2.Mielcarek Leszek – Bytom3.Trochala Andrzej – AKTYWNI NW GUSZYN Kategoria STRZEBIŃ mężczyźni1.Cyrus Bogdan – LKS VICTORIA STRZEBIŃ 2.Mazur Tadeusz – Strzebiń3.Cyrus Łukasz – Strzebiń Kategoria K – 161.König Katarzyna – Strzebiń2.Klabis Brygida – Strzebiń Kategoria K – 311.Ptaś Jolanta – Czeladź2.Grochowska Iwona – KLUB AKTYWNYCH PIEKARY ŚLĄSKIE3.Marczyk Joanna – Tarnowskie Góry Kategoria K – 461.Wierzbowska-Pluta Ilona – Knurów2.Opara Izabela – KLUB AKTYWNYCH PIEKARY ŚLĄSKIE3.Działach Teresa – KLUB AKTYWNYCH PIEKARY ŚLĄSKIE Kategoria M – 161.Cyrus Łukasz – StrzebińKategoria M – 311.Cyrus Bogdan – LKS VICTORIA STRZEBIŃ Kategoria M – 461.Mielcarek Leszek - Bytom2.Trochala Andrzej – AKTYWNI NW GUSZYN3.Wymysło Czesław – RADIO PIEKARY Kategoria M – 661.Ścibisz Bogdan – Czeladź2.Mazur Tadeusz – Strzebiń VII BIEG PARAFIALNY ŚW. URBANA Kategoria OPEN kobiety1.Skalska Anna – Krynica Zdrój2.Bielińska Monika – Przyszowice3.Głomb Agnieszka – Kalety Kategoria OPEN mężczyźni1.Magiera Piotr – Myszków wynik 34,59 s2.Bieliński Piotr – Knurów3.Kapela Marek – Dobrodzień Kategoria STRZEBIŃ kobiety1.Gruca Emilia 2.Plaza Hanna 3.Masłoń Karolina Kategoria STRZEBIŃ mężczyźni1.Grund Marek2.Masłoń Zbigniew 3.Antczak Sławomir Kategoria K – 161.Ptaś Agnieszka – Czeladź Kategoria K – 201.Głomb Agnieszka – Kalety2.Ząbkiewicz Katarzyna – Częstochowa3.Kondzielnik Bogumiła – Knurów Kategoria K – 301.Skalska Anna – Krynica Zdrój2.Bielińska Monika – Przyszowice3.Lewicka Elżbieta – KnurówKategoria K – 40 1.Jarkiewicz Aneta – Poraj2.Tomaszewska Izabela – Tarnowskie Góry3.Rakoszek Ewelina – Wieszowa Kategoria M – 161.Danecki Michał – Bolesław2.Kostrzewa Patryk – Częstochowa3.Szmukier Marcin – Koziegłowy Kategoria M – 201.Bieliński Piotr – Knurów2.Bziukiewicz Michał – Knurów3.Huć Karol – Koszęcin Kategoria M – 301.Magiera Piotr – Myszków2.Kapela Marek – Dobrodzień3.Sosnowski Tomasz – Kłobuck Kategoria M – 401.Pelikan Andrzej – Kłobuck2.Masłoń Zbigniew – Strzebiń3.Swoboda Leszek – Solarnia Kategoria M – 501.Wymysło Andrzej – 2.Basiński Wiktor – Rudniki3.Janeczek Wiesław – Trębaczew Kategoria M – 601.Lewczuk Marek – Knurów2.Cieśla Jan – Praszka3.Kowalski Andrzej – Lubliniec GIMNAZJUM – 5km Dziewczęta1.Weinhenig Magdalena 2.Plaza Agnieszka3.Pyrek Katarzyna Chłopcy1.Masłoń Bartosz1.Galios Sebastian1.Musik Artur
2013-05-29 11:21:06

40-ste urodziny Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koszęcinie

Już 4 dekady tworzona jest historia KERI w Koszęcinie, a na jej kartach zapisało się wiele wspaniałych ludzi, przeżyć i wspomnień – rozmaitych wyjazdów, wycieczek, spotkań i innych przedsięwzięć. Wiele pięknych przyjaźni i znajomości zawiązało się właśnie dzięki tej rodzinnej atmosferze. To właśnie dzięki Wam i Waszym pomysłom każda osoba może owocnie i przyjemnie spędzić czas, zawsze ubogacając się poprzez spotkanie z drugim człowiekiem. Uroczystość rozpoczęła się 23 maja o 15:00 mszą św. w w kościele NSPJ, odprawionej przez ks. prałata Tadeusza Fryca. Tuż po niej ponad 100 osób – członków i zaproszonych gości przeniosło się do sali OSP w Koszęcinie na dalszy ciąg świętowania. Nie zabrakło życzeń, gratulacji oraz kwiatów i prezentów. Głos zabrali m.in. Wójt Grzegorz Ziaja, Dyrektor Domu Kultury Renata Pyrek, historyk i animator kultury Jan Myrcik, senior i były prezes Koła Franciszek Janeczek i wielu innych, którzy w jakiś szczególny sposób są związani z Kołem. Zarząd Koła również podziękował i w pewien sposób uhonorował tych, z którymi na co dzień współpracuje. Wiceprezes Andrzej Beksa wykonał pamiątkowe statuetki, które otrzymali m.in. samorządowcy, Dom Kultury, w którym Emeryci mają siedzibę, ks. prałat Tadeusz, Jan Myrcik, dziennikarki lokalnej prasy i inni. Podczas spotkania miał miejsce również wyjątkowy moment. Andrzej Beksa - wiceprezes Koła, wieloletni kinooperator i działacz na rzecz kultury został uhonorowany Odznaczeniem „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”. Medal w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wręczył Wójt Gminy Grzegorz Ziaja. Prezes Edward Blatoń przypomniał także historię oraz cele i zadania Związku Emerytów: „Organizacja nasza sięga swym rodowodem okresu międzywojennego, kiedy ludzie starsi - spracowani i niepełnosprawni zaczęli się organizować, aby lepiej spędzać czas po ciężkiej i mozolnej pracy zawodowej. Związek działa na rzecz poprawy warunków życia osób starszych i nie w pełni sprawnych, przeciwdziała samotności, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Jest także wyrazicielem opinii emerytów i rencistów wobec władz lokalnych i innych organizacji i organów władzy”. Z okazji tak pięknego jubileuszu, w imieniu swoim i redakcji „Echa..” chciałabym życzyć całej społeczności KERI wszystkiego dobrego i wielu dalszych, równie udanych lat - pełnych szczęśliwych dni i niezapomnianych chwil. Niech Wasza działalność będzie pasją i niech codziennie przynosi wszystkim członkom Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koszęcinie wiele radości i satysfakcji. (MTL)
2013-05-28 12:09:56

Zmarł Grzegorz Pilawa Z niedowierzaniem i wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Grzegorza Pilawy. Od 9 lat pełnił on funkcję kierownika w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszęcinie, który ma swoją siedzibę w budynku Domu Kultury w Koszęcinie. 23 maja skończył 46 lat. Był to człowiek gotowy nieść pomoc każdemu, często działając bezinteresownie, bo swoją pracę traktował jako służbę dla ludzi. Praca socjalna była jego prawdziwym powołaniem. „Pamiętamy Pana Grzegorza Pilawę – naszego Kierownika - jako człowieka pełnego miłości i serdeczności. Był osobą bardzo kompetentną w sprawach zawodowych, znakomicie potrafił zorganizować pracę. Dzięki swojej wyrozumiałości, inteligencji i poczuciu taktu bardzo szybko zjednywał sobie ludzi” - tak mówią o Grzegorzu Pilawie jego współpracownicy z koszęcińskiego GOPS-u. „Jego odejście to wielka strata i wielki ból. Pragniemy ten ból ukoić w modlitwie i w pełnym zaufaniu, że to dobro, które Pan Grzegorz czynił, nie zostanie zmarnowane. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze”. Grzegorz Pilawa w latach 1987 – 1995 był pracownikiem Energoserwisu, od 1995 do 2001 w DPS „Dom Kombatanta” i w DPS „Zameczek”. Przez dwa lata był także pracownikiem Urzędu Miasta Lubliniec. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszęcinie pracował od 2004 r. Pogrzeb śp. Grzegorza Pilawy odbędzie się 31 maja (piątek) o godz. 10:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Lublińcu.

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony