Urząd Gminy Koszęcin

A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2014-07-15 13:01:27

Powstanie projekt rozbudowy szkoły w Koszęcinie

3 czerwca Komisja Oświaty zadecydowała o powstaniu projektu rozbudowy Zespołu Szkół w Koszęcinie, tym samym dając Wójtowi Gminy Koszęcin – jako organowi wykonawczemu - zielone światło do działania. W zeszłym tygodniu wójt Grzegorz Ziaja podpisał umowę z wykonawcą wyłonionym na drodze konkursu, do którego przystąpiło aż 13 firm. Ostatecznie najlepszą ofertę przedstawiła firma „Plan” architektura i nieruchomości Małgorzata Demel – Zawiślak z Tych. Oferta firmy okazała się najkorzystniejsza nie tylko ze względów finansowych (koszt projektu wyniesie nieco ponad 36 tys. zł. brutto), ale także z uwagi na to, że projekt wykonają ci sami architekci, którzy rok temu opracowali dla Gminy Koszęcin koncepcję rozbudowy Zespołu Szkół w Koszęcnie. Niewątpliwie dobra znajomość materii z jaką przyjdzie się zmierzyć projektantom, wpłynie na precyzyjne i szybkie wykonanie projektu. Firma na złożenie pełnej dokumentacji projektowej ma czas do 10 grudnia 2014r.
2014-07-14 10:34:10

Zmarł ks. dziekan Klaudiusz Kłaczka

Z żalem informujemy, że o poranku w niedzielę 13 lipca zmarł ks. dziekan Klaudiusz Kłaczka - proboszcz parafii Świętego Krzyża w Strzebiniu. Pogrzeb odbędzie się w środę 16 lipca o godz. 12:00. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w kościele pw. Świętego Krzyża w Strzebiniu, następnie Ksiądz zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym obok zmarłego ks. Jerzego Cedzicha. Ks. Klaudiusz Kłaczka urodził się 7 kwietnia 1962r. w Zbrosławicach, święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1987r. Do strzebińskiej parafii trafił w 1999 roku jako wikariusz i pełnił tę funkcję do 2001 roku. W ty samym roku objął funkcję proboszcza parafii Świętego Krzyża w Strzebiniu. W chwili śmierci miał 52 lata.
2014-07-11 12:39:18

Gmina z misją

Informujemy, że Gmina Koszęcin skorzystała z zaproszenia do udziału w konkursie „Gmina z misją” organizowanego przez firmę ABRYS przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem konkursu jest promocja podejmowanych przez gminy inicjatyw zmierzających do likwidacji niskiej emisji. Według aktualnego rankingu zgłoszonych gmin, dostępnego na stronie www.misja-emisja.pl, w kategorii gmin i miast do 50 tys. mieszkańców, Gmina Koszęcin plasuje się na III miejscu. Jednak w dalszym ciągu zdobywa punkty, co być może wpłynie na uzyskanie wyższego miejsca w rankingu. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi po 30 września 2014r.
2014-07-11 11:48:02

Kolejny etap Programu Ograniczenia Emisji

Od 2009 roku Gmina Koszęcin realizuje Program Ograniczenia Emisji skierowany do mieszkańców gminy, chcących uzyskać dotację na zakup i montaż nowych kotłów, likwidując stare nieekologiczne źródło ciepła oraz na montaż kolektorów słonecznych, wykorzystujących energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej. W roku 2013 Gmina Koszęcin zrealizowała IV, V i VI etap Programu Ograniczenia Emisji, na który pozyskała 440 942,72 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dofinansowanie poskutkowało montażem 33 sztuk ekologicznych kotłów oraz 32 szt. solarów. W chwili obecnej realizowany jest już VII etap POE, na który gmina otrzymała 115 500 zł pożyczki z WFOŚiGW. Z tej puli zamontowanych zostanie kolejnych 21 szt. ekologicznych kotłów, na które każdy inwestor może otrzymać maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 500 zł. VII edycja Programu Ograniczenia Emisji w Gminie Koszęcin będzie realizowana do 31.12.2014r. Chociaż zakres prac modernizacyjnych uzależniony jest od dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gmina Koszęcin będzie starać się o przyznanie kolejnych środków na realizację Programu Niskiej Emisji także w kolejnych latach. „W związku z bardzo dużym zainteresowaniem planujemy w latach następnych realizację kolejnych etapów Programu, który obejmie wnioskodawców z listy oczekujących na dofinansowanie. W przypadku otrzymania funduszy zostaną podjęte odpowiednie działania zmierzające do realizacji kolejnych inwestycji z uwzględnieniem, w miarę możliwości, wszelakich sugestii Wnioskodawców”- wyjaśnia Wójt Grzegorz Ziaja. Przypominamy, że program realizowany jest w oparciu o kolejność złożonych wniosków, biorąc pod uwagę zadeklarowany rok inwestycji. Dzięki realizacji POE promowane są efektywne i przyjazne środowisku źródła ciepła, które stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Oprócz korzyści ekonomicznych Program znacznie przyczynia się do poprawy stanu powietrza i tym samym zwiększa atrakcyjność i polepsza wizerunek Gminy. (KI/MK)
2014-07-09 13:36:06

Kolejna wymiana partnerska z Kraubath

W ubiegły weekend, już po raz kolejny delegacja z Gminy Koszęcin odwiedziła partnerską Gminę Kraubath w Austrii. Na zaproszenie aktualnego burmistrza miasta Ericha Ofnera oraz burmistrza na emeryturze Erwina Puschenjak przybyli przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt Grzegorz Ziaja z żoną, Przewodniczący Rady Gminy Michał Anioł oraz radni Czesław Tyrol i Edward Wieczorek. Ponadto w wyjeździe uczestniczyli działacze społeczni i kulturalni z naszej gminy wraz z Orkiestra Dętą ze Strzebinia pod dyrekcja Sławomira Krysia oraz strzebińskim chórem mieszanym Non Nomine* pod dyrekcją Izabeli Wróbel- Malickiej. Delegacja do Kraubath wyjechała już w piątek 4 lipca. Dzięki inicjatywie pani Agnieszki Ziai uczestnicy wyjazdu w drodze do zaprzyjaźnionego miasta mogli zwiedzić Wiedeń. Do samego Kraubath wycieczka dotarła podczas organizowanej tam co roku imprezy sportowej – Kraubathckiego Duathlonu. Oficjalne powitanie naszej delegacji przez władze samorządowe Gminy Kraubath miało miejsce w sobotę 5 lipca. Jak zwykle przedstawiciele Gminy Koszęcin zostali przyjęci bardzo gorąco. Szczególnie pozytywne emocje wzbudził naprzemienny występ Orkiestry Dętej i chóru Non Nomine ze Strzebinia na rynku miasta. Koncert powalił na kolana zarówno gospodarzy jak i gości. Podczas wizyty w Kraubath nie mogło zabraknąć odwiedzin grobu księcia Karola Godfryda zu Hohenlohe Ingelfingen, gdzie wójt Grzegorz Ziaja w towarzystwie byłego i aktualnego burmistrza Kraubath złożył symboliczną wiązankę kwiatów. Spotkanie zaprzyjaźnionych gmin zakończyło się w niedzielę, i z pewnością pozostawi po sobie wiele wspaniałych wspomnień. Na wizytę partnerów z Kraubath nie będziemy musieli długo czekać ponieważ, ich delegacja wraz z orkiestrą odwiedzi Koszęcin 25 lipca i zostanie u nas 4 dni, a 26 lipca będziemy mogli usłyszeć ich Orkiestrę Dętą na obchodach 90 lecia OSP Strzebiń. Więź partnerska łącząca Gminę Koszęcin z austriacką Gminą Kraubath trwa już od 4 lat. 16 lipca 2010 roku obie gminy podpisały akt partnerstwa, potwierdzając zobowiązania ustalone w roku 2009, zakładające rozwój wzajemnej współpracy, określonej w formie przedsięwzięć wspierających i umacniających pomyślny postęp: gospodarczy, kulturalny, sportowy i wychowawczo-edukacyjny obydwu stron. * Mieszany Chór Non Nomine ze Strzebinia istnieje od 12 lat, i w tym czasie osiągnął wiele sukcesów. Do ostatnich należy m.in. występ u boku Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Starokrzepic w I Festiwalu Orkiestr Dętych w Konopiskach 1. czerwca, gdzie utworem Moment for Morricone zdobyli II miejsce. Trzy tygodnie później podczas XVI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Przystajni tym samym utworem zajęli I miejsce.
2014-07-08 09:17:49

Święto Policji

4. lipca z okazji Święta Policji, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się uroczysta akademia. By świętować wraz z lublinieckimi policjantami przybyło wielu znakomitych gości, m.in.: Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Piotr Kucia oraz przedstawiciele różnych służb, sądownictwa i prokuratury oraz władz samorządowych w osobach Pana Starosty Lublinieckiego, Burmistrza Miasta Lublińca i Woźnik oraz wójtów. W roli głównej wystąpili jednak policjantki i policjanci. To oni otrzymali medale oraz awanse na wyższe stopnie służbowe w Policji. Pierwsze w życiu awanse na stopień starszego posterunkowego otrzymało 6 policjantów. W sumie pagony uroczyście zamieniło 58 funkcjonariuszy Policji. Akademia policyjna jak co roku miała bardzo uroczysty przebieg. Rozpoczął ją Mazurek Dąbrowskiego, a następnie wszystkich gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu mł. insp. Rafała Kuter. Podczas obchodów komendant wojewódzki i powiatowy wręczyli policjantom akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. Za sumienną służbę podziękowali policjantom obecni na uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Piotr Kucia, a także pozostali zaproszeni goście. Wśród ciepłych słów kierowanych do awansowanych stróżów prawa, najczęściej powtarzającymi się życzeniami były te, mówiące o spokojnej służbie. W tym roku akty mianowania na wyższe stopnie służbowe otrzymało 29 aspirantów, 23 sierżantów i 6 posterunkowych. Ponadto podczas uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu wręczył pamiątkowe medale wyróżnionym za istotny wkład pracy na rzecz poprawy stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lublinieckiego. Wśród odznaczonych znalazł się Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Michał Chrząstek, Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk. Wiesław Kukuła, Asp. sztab. Grzegorz Karkos i Asp. sztab. ( w st. spoczynku ) Krzysztof Kosiada.
2014-07-03 09:30:56

Wielkie wyróżnienie dla Jana Myrcika

W niedzielę 29 czerwca w Żydowskim Muzeum „Galicja” w Krakowie Jan Myrcik otrzymał z rąk ambasadora Izraela Zvi Rav-Ner odznaczenie „Chroniąc Pamięć”, przyznane w dowód uznania za ratowanie zabytków dziedzictwa żydowskiego w Polsce oraz działalność na rzecz dialogu polsko – żydowskiego. Wśród głównych zasług Jana Myrcika znalazła się m.in. inwentaryzacja Kirkutu (Cmentarza Żydowskiego) w Cieszowej, wydanie uznanej przez Żydowski Instytut Historyczny za bestseller książki „Cmentarz żydowski w Cieszowej” oraz umieszczenie tablicy pamiątkowej poświęconej koszęcińskim Żydom na terenie prowadzonego przez siebie Ośrodka Kultury i Edukacji Regionalnej.
2014-07-01 12:35:51

Święto Śląska 2014

Po raz szesnasty Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprosił publiczność do swojej siedziby na urodzinową imprezę - Piknik Artystyczny „Święto Śląska”. Zespół obchodził 61. rocznicę powstania i zakończenie kolejnego sezonu artystycznego. Przez trzy dni, w pięknie odnowionym Zespole Pałacowo - Parkowym w Koszęcinie na publiczność czekało wiele atrakcji m.in: koncerty, rozrywka kabaretowa, teatr, zawody sportowe, warsztaty, pokazy i wystawy. Przez kilkanaście lat historii „Święta Śląska”, Zespół zdążył przyzwyczaić publiczność do wysokiego poziomu artystycznego imprezy. Zakończenie kolejnego sezonu i rocznica urodzin „Śląska” to doskonała okazja do wspólnej, rodzinnej zabawy w siedzibie Zespołu „Śląsk”. Na tegoroczną edycję, połączoną z uroczystym otwarciem zrewitalizowanej siedziby, Zespół „Śląsk” zaprosił do Koszęcina od 27 do 29 czerwca. Wspólne świętowanie zainaugurował projekt pn. Platforma Artystyczna „Wehikuł Sztuki”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach prezentacji najwybitniejszych osiągnięć artystycznych polskich teatrów publiczność miała okazję zobaczyć wyjątkowe spektakle w wykonaniu artystów Teatru Śląskiego, „Cracovia Danza”, Krakowskiej Akademii Tańca i Teatru Klinika Lalek w Wolimierzu. Wśród urodzinowych gości „Śląska” nie zabrakło znakomitości polskiej sceny kabaretowej: Joanny Bartel, Marcina Dańca i Kabaretu Paranienormalni. Muzyczną ucztę zapewniły zespoły Great Line, Bubliczki, Wind Band. Dla sympatyków muzyki jazzowej zagrał Adam Taubitz ze swoim zespołem, można było także posłuchać koncertu organowego Huberta Marona z towarzyszeniem Chóru Chłopięcego Śląskie Słowiki. Gwiazdami świątecznych wieczorów były Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Program artystyczny wzbogaciły liczne imprezy towarzyszące, wśród których każdy znalazł coś dla siebie, m.in. pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik, premiera filmu „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej”, show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów. Miłośnicy aktywnej rozrywki zdobywali laury w Mistrzostwach Śląska w Nordic Walking, walczyli także w Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” oraz w Turnieju Skata. W sobotę i niedzielę do Koszęcina zjechali także wielbiciele kultury regionalnej, którzy rywalizowali w konkursie wokalnym „Rozśpiewany Śląsk” o statuetki Szczyglika. Ogromną popularnością cieszyły się także wycieczki po świeżo wyremontowanym obiekcie, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 28 czerwca. Symboliczną wstęgę przecięli: Marszałek Województwa Śląskiego i Dyrektor Zespołu „Śląsk”. Wśród wielu znakomitych gości, którzy odwiedzili Koszęcin byli m.in. Wicewojewoda Śląski Andrzej Pilot, Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Przemysław Niedźwiedzki, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek oraz parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych. Listy gratulacyjne dla Zespołu przesłali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Wicepremier Elżbieta Bieńkowska. W Koszęcinie osobiście pojawił się z życzeniami dla „Śląska” były premier, poseł Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Dziękujemy publiczności za tak liczną obecność podczas „Święta Śląska”, tym bardziej, że w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Dzięki temu, że tak wiernie towarzyszą Państwo działalności Zespołu „Śląsk” nasza Instytucja może się szczycić dynamicznym rozwojem. Czekamy na Państwa w naszej siedzibie 9 i 10 sierpnia na Pikniku Leśno - Łowieckim „Cietrzewisko”, a za rok zapraszamy na XVII edycję „Święta Śląska”. (AK) Źródło: (http://www.zespolslask.pl) Odrestaurowanie pałacu w Koszęcinie kosztowało ponad 40 mln. zł Teatr Klinika Lalek z Wolimierza \"Kilku ekscentryków i Słoooń\" Na scenie głównej zagrał Zespół \"Great Line\" Nie obyło się bez oficjalnego otwarcia zakończonej inwestycji. Podczas święta Hubert Wacławek został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Wszyscy mogli zobaczyć legendarną komedię \"Mayday\" w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego Fot. Mariusz Kasprzak

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony